Polskie jabłko to od lat nasz narodowy owoc. Drzewa w sadach z tymi pięknymi owocami, aż uginają się od ciężkich, czerwonych kuli, a w polskich domach przyrządza się z nich zawsze tradycyjny jabłecznik.

Już niedługo ilość jabłek w gospodarstwach domowych ulegnie zmianie. Ceny drastycznie pójdą w górę, przez co nie wszyscy będą mogli pozwolić sobie na ten doskonały rarytas.

 

Ulubiona przekąska zniknie ze stołów?

 

Jabłka są nie tylko smaczne i uwielbiane przez dzieci. Jak podaje Pikio, są źródłem wielu cennych składników mineralnych, wspomagają pracę jelit dzięki zawartości błonnika oraz dostarczają organizmowi witaminy C.

 

Źródło: Dziennik Zdrowie

 

 

Owoce te są bardzo syte, dlatego często zabieramy je ze sobą do szkoły czy pracy w formie przekąski.

 

Specjaliści twierdzą, że jedno jabłko dziennie wzmacnia naszą odporność, poprawia stan zdrowia oraz pozwala zachować świeży oddech, zwłaszcza jesienią i zimą.

 

 

Koszt jabłek

 

Do tej pory za rumiane owoce trzeba było zapłacić zaledwie kilkanaście groszy. W najbliższym czasie, wszystko ulegnie zmianie, a Polacy już myślą o robieniu zapasów, m. in. przetworów.

Tylko w tym roku ceny jabłek wzrosły o 25% w porównaniu do poprzedniego roku. Mówi się nie tylko o surowym owocu, ale także o deserach z jabłkiem w roli głównej.

 

Jabłka produktem luksusowym

 

Większa cena jabłek cieszy jedynie sadowników, dla których uprawa tych owoców od lat jest źródłem utrzymania. Powstaje jedynie pytanie – czy miłość Polaków do owoców sprawi, że nie zmniejszy się ilość ich zakupów.

Źródło: Ekologia.pl
Konsumenci zastanawiają się, jakiej ceny mogą się spodziewać. Chociaż ceny żywności idą bardzo w górę, pensje wciąż utrzymują się na podobnym poziomie. Inflacja w Polsce przeraża mieszkańców.

 

Mamy listopad i jabłka zostały już przesortowane na takie, które nadają się do obrotu detalicznego jako jabłka konsumpcyjne, oraz takie, które trafiły do przemysłu.

 

Ten rok okazał się lepszy niż poprzedni pod względem cen jabłek przemysłowych. W ubiegłym sięgały one 5–8 groszy, w tym roku można było uzyskać już 55–62 grosze.

 

Cena jabłek przemysłowych do obierania w zależności od odmiany sięgała nawet 1,2 zł.

 

Natomiast w przypadku jabłek deserowych cena nie jest adekwatna do zebranej ilości i w hurcie jest jeszcze niezbyt wysoka, sięgająca 1,2–1,3 zł, czasami 1,5–1,6 zł za najlepsze odmiany” – mówił główny specjalista ds. sadownictwa, integrowanej produkcji i ochrony roślin w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Małgorzata Kołacz.

 

 

Jeśli ceny jabłek wzrosną, wciąż będziecie je tak często kupować?

 

 

Ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje: Sznycle Z Kapusty, Czyli Moc Genialnych Przepisów Największych Kucharzy

Przeczytaj także ten tekst: Sprawa Ewy Tylman Znowu Intryguje. Wypływają Kolejne Nieznane Fakty

 

 

AF